TACK för ett trevligt samarbete under 2025
Det har ju blivit en mångårig tradition att vi ger bort din julklapp från oss till någon annan.
Så din Concretklapp 2025 har gått till JP-klappen, ett initiativ av JP, Frälsningsarmén och Svenska kyrkan som bidrar till att behövande i Jönköping får ekonomisk hjälp i juletid. Läs gärna mer på jp.se och bidra du också.
JP-klappen – så fungerar det
JP-klappen är ett samarbete som Jönköpings-Posten har med Frälsningsarmén och Svenska kyrkan. Via JP kan du ta del av två QR-koder som kan scannas i Swish-appen av dig som ekonomiskt vill stötta behövande i Jönköpings kommun.
Du kan skänka valfri summa och välja om du vill skänka pengarna till Svenska kyrkans eller Frälsningsarméns insamling.
Skänker du pengar på detta sätt märks insättningen med ”JP-klappen”. På så sätt går det att se hur mycket pengar som enbart kommit in via JP:s läsare.
Läs mer på Frälsningsarméns och Svenska kyrkans hemsidor för att få reda på mer om hur de arbetar med hjälp vid jul.